Hora Říp – skvělý tip na celodenní výlet

28.7.2021 |

Hora Říp patří mezi nejznámější památky Roudnicka, ba dokonce i České republiky. Na vrcholu, který se tyčí v 456 m.n.m., je vystavěna románská rotunda svatého Jiří. Rotunda byla obnovena (postavena?) roku 1126 knížetem Soběslavem I. na paměť jeho vítězství nad římským králem Lotharem v bitvě u Chlumce. Rotunda dovršuje vývoj tohoto typu staveb v Čechách. Dle pověsti právě na horu Říp přišel kdysi praotec Čech, rozhlédl se a usoudil, že právě zde se se skupinou Slovanů usadí. Hora Říp nabízí kromě rotundy několik vyhlídkových míst, ze kterých lze vidět na Mělník, do okolí Roudnice i na Prahu.

Na vrchol vede několik značených turistických cest. Roku 1907 byla v sousedství rotundy postavena turistická Boumova chata, která dodnes slouží jako výletní restaurace. Na zdi chaty je připevněn patriotický nápis „Co Mohamedu Mekka, to Čechu Říp“. Cestou na horu Říp určitě stojí za zastávku malá hospůdka Štípárna, ve vesnici Vesce.

Při cestě dolů je možnost půjčit si horské koloběžky a Říp sjet na nich. Koloběžky se poté mohou vracet až v Roudnici nad Labem.

horarip

Další tipy na výlety, co dělat v okolí Roudnice nad Labem, naleznete v naší rubrice – Tipy na výlety v Roudnici a okolí!